FRIENDS BANN!!!

NO ENTRY ....SPIUNAT ....
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ALTRUIZMI!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 367
Registration date : 22/01/2009

MesazhTitulli: ALTRUIZMI!!!   Mon 23 Feb - 1:24

Perkufizimi i altruizmit e perjashton ndihmen nga motive egoiste.Qe njeriu te jete altrusit ndikon pergjegjesia e tij sociale.Me kete nenkuptojme qe njeriu eshte i gatshem t'u ofroje ndihme njerezve te tjere.Ndihma u jepet ne radhe te pare atyre qe kane nevoje,veçmas atyre qe kane nevoje me te madhe dhe me te ngutshme.
Per te ndihmuar dike nuk ekziston norma sanksionuese,por ekzistojne normat e pergjegjesise sociale.Ato perdoren nga personat kur ata vete e shohin kete si te nevojshme.
Fjala frenge altruiste ne shqipe do te thote i aferm,jovetjak,njerezor,e kunderta e egoistit.
Socilogu Shvarc veçon disa lloje te pergjegjesise sociale.
Bumerangu- Ështe lloj i altruizmit kur njeriu qe ndihmon dike,frikesohet se ajo ndihme me vone do t'i kthehet me te keq dhe ndihma do te manipulohet ne llogari te tij.
Reciprociteti-Ky lloj altruizmi mbeshtetet ne reciprocitet ndermjet dhenesit dhe marresit.Sipas Gouldnerit norma e reciprocitetit eshet norme per organizimin e drejte te shoqerise.Siç vlereson Brickman,kjo forme eshte me e perhapur dhe paraqet kompensimin per dhenien e ndihmave.Behet dorezimi i drejte i ndihmave viktimave per shkak te rrethanave te renda dhe personi qe ndihmohet duhet te plotesoje kriteret,pse eshte ne fakt viktime.
Drejtesia-Njerezit me se shumti ndihmojne duke u nisur nga parimi se investimi i tyre ne nje forme apo tjeter do te kompenzohet.
Barazia-Eshte e kundert me normen e drejtesise.Sipas kesaj norme njerezit synojne nje lloj barazie mes tyre dhe per kete shkak,altruizmi me i shprehur ndeshet ne grupe te vogla,ne bashkesi dhe ne shoqeri homogjene.
Spontaniteti-Altruizmi spontan paraqet ndihme te ashtuquajtur"impulsive".Ky eshte nje veprim qe me se tepermi çmohet ne shoqeri
sepse behet nga"zemra"dhe pa asnje lloj interesi.

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://miqesia.keuf.net
 
ALTRUIZMI!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FRIENDS BANN!!! :: PSIKOLOGJI-
Kërce tek: